ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΕΤΟΥΣ 2022-23

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι γονείς να συμπληρώσουν την υπεύθυνη δήλωση και να την προσκομίσουν στο σχολείο είτε ιδιοχείρως, μέσω του παιδιού τους, είτε ηλεκτρονικά στην ηλεκτρονική διεύθυνση του Σχολείου, το αργότερο μέχρι την Τρίτη 27/9/22.

Τα μαθήματα θα πραγματοποιούνται σε κάποια σχολική μονάδα της περιοχής μας η οποία θα οριστεί στη συνέχεια.

Σχετικά μετοπρόγραμμα "ΕνισχυτικήςΔιδασκαλίας" για τοσχολικό έτος 2022-2023 σαςκάνουμεγνωστά τα εξής: Μετον όρο «Ενισχυτική Διδασκαλία» (E.Δ.) Γυμνασίου νοείται ηπαρακολούθηση από τον/τημαθητή/τρια του Γυμνασίου αυτοτελούς υποστηρικτικού προγράμματοςδιδασκαλίαςστα μαθήματα: 1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 3) Μαθηματικά, 4) Φυσική, 5) Χημεία, 6) Αγγλικά.

ΣτηνΕνισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουνπροαιρετικά μαθητές/τριες όλωντωντάξεωντου Γυμνασίου που υστερούνστους ανωτέρωτομείςγνώσηςμεσυνέπεια την αδυναμία αποδοτικήςσυμμετοχήςτουςστηδιαδικασία τηςμάθησης ή μαθητές/τριεςπου επιθυμούννα βελτιώσουντην απόδοσή τουςστα ανωτέρωμαθήματα. ΗΕνισχυτική Διδασκαλία αρχίζει να λειτουργεί όπωςορίζεται από τηνσχετική εγκύκλιο έναρξηςπου εκδίδεται από τηΔιεύθυνσηΣπουδών, Προγραμμάτωνκαι ΟργάνωσηςΔευτεροβάθμιαςΕκπαίδευσηςκάθεσχολικό έτοςκαι λήγει μετηλήξητωνμαθημάτωνκαι πριν από την έναρξητωνεξετάσεων. Ηδιάρκεια τηςδιδακτικής ώραςορίζεται σεσαράντα πέντε (45) λεπτά και ηδιάρκεια του διαλείμματοςσεπέντε (05) λεπτά. Ηδιδασκαλία τωνμαθημάτωνδενδιεξάγεται στιςδιακοπέςκαι στις αργίες. Τιςημέρεςπου πραγματοποιούνται εορταστικέςεκδηλώσεις, τα μαθήματα τηςΕνισχυτικήςΔιδασκαλίαςδιεξάγονται κανονικά.

Τοωρολόγιοπρόγραμμα τηςΕνισχυτικήςΔιδασκαλίας

καθορίζεται ωςεξής:

Για τηνπρώτητάξηΓυμνασίου: τρεις (3) ώρεςΝεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρεςΑρχαία

Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρεςΜαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική και δύο (2) ώρεςΑγγλικά.

Σύνολο έντεκα (11) ώρες.

Για τηνδεύτερητάξηΓυμνασίου: τρεις (3) ώρεςΝεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρεςΑρχαία

Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3) ώρεςΜαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο

(2) ώρεςΑγγλικά. Σύνολοδώδεκα (12) ώρες.

Για τηντρίτητάξηΓυμνασίου: τρεις (3) ώρεςΝεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, δύο (2) ώρες

Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, τρεις (3)

ώρεςΜαθηματικά, μία (1) ώρα Φυσική, μία (1) ώρα Χημεία και δύο (2) ώρεςΑγγλικά. Σύνολοδώδεκα (12) ώρες. ΗΕνισχυτική Διδασκαλία υλοποιείται σεΣχολικά Κέντρα ΑντισταθμιστικήςΕκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.). Τα Σχολικά Κέντρα ΑντισταθμιστικήςΕκπαίδευσηςσυγκροτούνται από ομάδες όμορωνσχολικώνμονάδωνΓυμνασίου.