ΜΗΝΥΜΑ - ΚΑΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ (ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ) ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΤΟΥ 1ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Αγαπητοί Μαθητές/Κηδεμόνες
Στην προσπάθειά μας να διατηρήσουμε την επικοινωνία με την διδακτική πράξη, οργανώσαμε, όπως ήδη γνωρίζετε, την ασύγχρονη εκπαίδευση, μέσω της πλατφόρμας e-class, η οποία, ευτυχώς, τώρα λειτουργεί με πολύ καλές ταχύτητες και η συμμετοχή η δική σας είναι αρκετά ικανοποιητική και βαίνει αυξανόμενη. Να σημειωθεί ότι η συμμετοχή των διδασκόντων είναι καθολική!

Συνεχίζουμε παράλληλα τις προσπάθειές μας για την οργάνωση και της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (τηλεκπαίδευση). Για τον σκοπό αυτό διοργάνωσα σήμερα τηλεδιάσκεψη με τους διδάσκοντες και αποφασίστηκε η έναρξη της να ξεκινήσει από την προσεχή Τετάρτη 8/4, για όσους μαθητές και καθηγητές επιθυμούν να συμμετάσχουν. Το πρόγραμμα της κάθε ημέρας θα αναρτάται στην ιστοσελίδα του σχολείου: http://1gym-kallith.att.sch.gr/autosch/joomla15/

Μέχρι τότε για προετοιμασία, θα διοργανωθούν από εμένα, ως Διευθυντή, οι παρακάτω δοκιμαστικές τηλεδιασκέψεις:
Αύριο Παρασκευή 3/4 με τους μαθητές της Γ΄ τάξης, τη Δευτέρα 6/4 με τους μαθητές της Β΄ τάξης και την Τρίτη 7/4 με τους μαθητές της Α΄ τάξης, ώρα 11 το πρωί.

Για να συνδεθείτε μαζί μου χρειάζεται να έχετε μικρόφωνο και ακουστικά σε σταθερό Η/Υ, τα lap-top τα έχουν ενσωματωμένα. Μπορείτε όμως να χρησιμοποιήσετε tablet ή smartphone. H σύνδεση σας μαζί μου θα γίνει πατώντας: https://minedu-gov-gr.webex.com/meet/nickdemertzis θα σας δοθούν οδηγίες για εγκατάσταση από την ίδια την πλατφόρμα WΕΒΕΧ.
Καλό θα είναι να προσπαθήσετε να συνδεθείτε στη δοκιμαστική τηλεδιάσκεψη την τελευταία στιγμή (11 το πρωί), τις προαναφερόμενες ημέρες και οι Κηδεμόνες να συνδράμουν τα παιδιά τους. Δεν είναι δύσκολη η εγκατάσταση και η σύνδεση, αρκεί να ακολουθήσετε τις οδηγίες όταν ανοίξετε την πλατφόρμα.
Όσοι προσπαθήσετε από tablet ή κινητό για να εγκαταστήσετε την εφαρμογή WEBEX και σας ζητηθεί το Ε- mail σας, να αρνηθείτε και να πατήσετε παραμονή στην ιστοσελίδα. Έτσι αυτόματα θα ανοίξει η οθόνη και θα συνδεθείτε μαζί μου.

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

ΝΙΚΟΣ ΔΕΜΕΡΤΖΗΣ